جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فریپیکر ، مرجع دانلود رایگان فایلهای گرافیکی برای همه

6 نکته طلایی برای افزایش خلاقیت و هوش

هنگامی که مخازن اکسیژن در آپولو 13 منفجر شد، خدمه، مهندسان و هماهنگ کنندگان ماموریت را با مشکلات زیادی مواجه کرد که باید در مدت زمان بسیار کوتاهی حل میشدند. با افزایش سریع  کربن دی اکسید، سفر 96 ساعته به زمین برای اعضای خدمه به طور بالقوه کشنده بود. خدمه در راه بازگشت به زمین میمردند، مگر اینکه راه حلی برای تغییر اندازه فیلترهای یدکی، متناسب با سفینه پیدا میکردند. مغزهای ارشد ناسا در طول شب به دنبال یافتن راه حل گشتند.

درست زمانی که کربن دی اکسید به سطوح بحرانی رسید، پاسخی مبتکرانه برای این مشکل ابداع کردند. با اینکه راه حل نهایی آنها تنها به یک جوراب، صفحه اول کتابچه راهنمای چک لیست آنها و یک رول نوار چسب نیاز داشت، اما فیلتر کار کرد و خدمه سفینه را با خیال راحت به زمین بازگرداندند. ممکن است هرگز مجبور نباشید تحت چنین فشاری انقدر خلاقیت به خرج دهید، اما تقریباً همه باید در مرحله‌ای از زندگی خود آرام و شفاف باشند و در شرایط سخت ایده‌های خلاقانه ارائه دهند. چطور در این موقعیت ها خلاق بمانید؟ در اینجا چند ایده برای چگونگی بهره وری و خلاقیت در شرایط سخت وجود دارد.

1. از ضرب الاجل خود استفاده کنید

درسته که ضرب‌الاجل‌ها ممکن است آفت تمام تلاش‌های خلاقانه به نظر برسند، اما بدون یک برنامه زمان‌بندی و نقطه پایانی برای اهداف، تمرکز کردن بر روی کار دشوار است. اگر یک ضرب الاجل دقیق نداشته باشید، احتمال اینکه کار را به تعویق بیندازید به طور تصاعدی افزایش می یابد. با این حال، یک ضرب الاجل بزرگ بهترین روش نیست.

6 راه برای خلاق ماندن تحت فشار

استفاده از ضرب الاجل های کوچک به عنوان بخشی از یک پروژه بزرگت به شما این امکان را می دهد که کار خود را تقسیم بندی کنید و با اتمام هر کار، پیشرفت را مشاهده کنید. این ضرب‌الاجل‌های کوچک‌، استرس انجام کارهای زیاد را از بین می‌برند و در عوض به شما اجازه می‌دهد روی کارهایی که در دست دارید تمرکز کنید. اما آیا ضرب الاجل کمکی می کند؟ تئوری سنتی این است که، بله، مردم زمانی که تحت فشار هستند بهتر کار می‌کنند و ضرب‌الاجل‌ها راه خوبی برای استفاده حداکثری از مردم است.

با این حال تحقیقات علمی برخلاف این ایده است. اکنون بیشتر تصور می‌شود که اگرچه ممکن است تحت فشار به سرعت کار را انجام دهید، اما زمانی که افراد تحت فشار هستند، خلاقیت به جریان نمی‌افتد. ترزا آمابیل، استاد مدیریت بازرگانی در مدرسه بازرگانی هاروارد، 177 نفر را که برای برخی از شرکت‌های برتر ایالات متحده کار می‌کردند، مطالعه کرد. او از آنها خواست که یادداشت های روزانه خود را برای روزهای کاری خود نگه دارند و یادداشت کنند که چه زمانی فکر می کنند، تحت فشارهای مختلف هستند و چقدر خلاق هستند.

آنچه آمابیل و تیمش دریافتند این بود که تحت فشار قرار دادن افراد به ندرت منجر به تصمیمات خلاقانه می شود. در عوض، فشار معطوف به زمان مانند تغییرات برنامه‌ریزی، جلسات، و فعالیت‌های اضافی بیشتر منجر به حواس‌پرتی در طول روز می‌شود. بسیاری از ما احتمالاً این نوع مشکل را تجربه کرده‌ایم – در پایان یک پروژه چند نفره و در مقیاس بزرگ، ناگهان جلسات زیادی برگزار می‌شود تا اطمینان حاصل شود که همه در جریان هستند و برنامه‌ها به‌محض بروز مسائل تغییر می‌کنند.

فعالیت های اضافی به این معنی است که نمی توانید بنشینید و فکر کنید. این گروه مشخص کردند که واقعاً چه چیزی برای خلاقیت افراد تحت فشار لازم است – فشار باید معنی دار باشد. شرکت‌کنندگان گزارش دادند که حتی اگر احساس بکنند «در یک مأموریت» هستند، احساس خلاقیت بیشتری می‌کنند. اگر آن‌ها احساس بکنند کاری که انجام می‌دهند مهم است، مهم نیست که تحت چه ضرب‌الاجل یا فشار شدیدی قرار بگیرند، باز هم میتوانند راه‌حل‌های خلاقانه و منحصربه‌فردی برای مشکلات پیش آمده ارائه دهند. اکنون می توانید ببینید که چرا مهندسان آپولو 13 توانستند به این سرعت یک طرح عالی ارائه دهند – آنها در یک ماموریت بودند.

(تیم توسعه ی فریپیکر تعداد زیادی از انواع فایل های آماده و از قبل طراحی شده ی لایه باز را برای شما طراحان گرافیک عزیز به صورت رایگان جمع اوری کرده است. برای دریافت انها فقط کافیه سری به لینک دانلود فایل های لایه باز طراحی گرافیک بزنید. 🙂 )

2. حواس پرتی خود را کاهش دهید

یکی دیگر از یافته های مهم مطالعه Amabile این بود که مدیریت حواس پرتی بسیار مهم تر از مدیریت زمان است. اگرچه ممکن است همیشه وقتی با یک ضرب الاجل روبرو هستید چشمتان به ساعت باشد، اما این حواس پرتی ها هستند که بهره وری و خلاقیت را از بین می برند. وقتی افراد قادر به تمرکز بر تنها یک چیز باشند، احتمال خلاقیت آنها بیشتر است. زمانی که عوامل حواس‌پرتی شروع به ایفای نقش می‌کنند، (چه حواس‌پرتی‌هایی که خود به خود تحمیل کرده ایم، چه موارد غیرقابل اجتناب) احساس می‌کنیم روزمان تلف شده و فشار حتی بیشتر می‌شود.

شرکت کنندگان در مطالعه Amabile “روزهای کاری تکه تکه” را به عنوان یک مشکل مهم در حفظ خلاقیت تحت فشار گزارش کردند. عوامل حواس پرتی خود را بدانید و از آنها اجتناب کنید. اگر متوجه شدید که ساعت‌ها یوتیوب را تماشا می‌کنید، برنامه مسدودکننده یا برنامه‌ای را در نظر بگیرید که ارتباط شما را با اینترنت قطع کند. اگر متوجه شدید که همیشه همان بازی را در تلفن خود انجام می دهید یا فیس بوک را چک می کنید، به سادگی برنامه را حذف کنید.

در ابتدا عجیب به نظر می رسد، اما پس از مدتی، از این که این کار را زودتر انجام نداده اید آزرده خاطر خواهید شد. افراد نیز می توانند باعث حواس پرتی شوند. در محل کارتان ممکن است متوجه شوید که دوستان و همکارانتان برای گپ زدن یا پرسیدن سوال به آنجا می آیند. وقتی با یک ضرب الاجل روبرو هستید، این کار به وضوح بر توانایی شما برای کار تأثیر می گذارد. اگر در خانه کار می کنید، ممکن است بچه ها یا شریک زندگی حواس شما را پرت کنند. اگر چنین است، توصیه های خطوط هوایی در سراسر جهان را دنبال کنید و “قاعده کابین خلبان استریل” را اتخاذ کنید.

پرواز با هواپیمای خطوط هوایی بدیهی است که به تمرکز زیادی نیاز دارد، به خصوص در مراحل بحرانی پرواز مانند برخاستن و فرود. در این موارد، خلبانان خطوط هوایی دارای یک قانون کابین خلبان استریل هستند که در آن هیچ کس اجازه ورود یا خارج شدن از کابین را ندارد و صحبت های غیرمجاز، چه در کابین یا در رادیو، به حداقل می رسد. این به خلبانان این امکان را می دهد که در زمانی که به حداکثر تمرکز نیاز دارند، حداکثر کنترل را بر محیط خود داشته باشند. یک قانون کابین خلبان استریل را برای خود تنظیم کنید و مطمئن شوید که همه می دانند که اگر درب دفتر خود را ببندید، مزاحم نخواهند شد، یا اگر هدفون خود را به سر دارید، این نشانه این است که شما عمیقاً در حالت کار هستید.

 

3. به طور سازنده درباره آن صحبت کنید

جالب توجه است که مطالعه Amabile نشان داد که صحبت کردن با همکاران زمانی که تحت فشار هستند باعث می شود کارمندان کمتر خلاقانه فکر کنند. آنها دریافتند که وقتی شرکت کنندگان “در یک ماموریت” بودند، ترجیح می دادند به جای صحبت کردن در گروه، به تنهایی فکر کنند. آنها قانون استریل کابین خلبان خود را تحمیل کردند تا مطمئن شوند تمرکز بیشتر و حواس پرتی کمتری دارند.

6 راه برای خلاق ماندن تحت فشار
6 راه برای خلاق ماندن تحت فشار

این نشان می‌دهد که یکی از بدترین راه‌ها برای ایجاد تفکر خلاقانه در افراد تحت فشار، جلسه «طوفان فکری» است. این جلسات با محوریت گروهی و بدون تمرکز، در نهایت چیزی جز هدر رفتن زمان برای کارفرمایان نبود و باعث ایجاد تفکر خوب و خلاقانه نشد. با این حال، همکاری فردی انجام شد. نشستن با یک همکار و تمرکز روی یک مشکل منجر به خلاقیت بسیار بیشتری شد. اگر متوجه شدید که برای ایده‌های خوب تلاش می‌کنید، پس در نظر داشته باشید که فردی را پیدا کنید که واقعاً مشکل موجود را درک میکند و با هم همکاری کنید. همانطور که ایده های خود را از یکدیگر منعکس می کنید، احتمالا (هر دو) خلاق تر خواهید شد.

اگرچه در این مطالعه پوشش داده نشده است، اما ایده خوبی است که با رئیس یا مشتری خود نیز در مورد پروژه صحبت کنید. زمانی که به یک ضرب الاجل نزدیک می‌شوید، می‌توانید سر خود را پایین بیاندازید و سعی کنید تا پایان آن زمان، یک عمل تکمیل شده را به آن‌ها ارائه دهید؛ اما اگر حین انجام آن کار بازخورد دریافت کنید، باری از دوش شما کاسته میشود. اولاً، در تمام طول مسیر خواهید دانست که در مسیر درستی قرار دارید یا نه.

اگر تصمیم بگیرید که فقط تا مهلت مقرر کار کنید و سپس ارائه دهید، همیشه صدایی در ذهن شما وجود خواهد داشت که به شما می گوید در مسیر اشتباهی قرار گرفته اید و فشار را بیشتر می کند. ثانیاً، این کار در واقع، ضرب الاجل بزرگ شما را به مهلت‌های کوچکی تبدیل میکند که مدیریت آن‌ها هم از نظر زمانی و هم از نظر ذهنی آسان‌تر است.  از آن جایی که رئیس یا مشتری شما می داند که پروژه در چه وضعیتی است، مقداری از فشار ارائه نهایی از دوش شما برداشته میشود.

در نهایت، ناله کردن اشکالی ندارد. شما باید هر چند وقت یکبار انرژی خود را تخلیه کنید و اگر غر زدن درباره رئیس یا مشتری خود نزد نزدیکترین و عزیزترین افراد به شما در رفع فشار کمک می کند، میتواند ایده خوبی باشد. این تخلیه عاطفی به شما امکان می‌دهد بر ناامیدی‌هایی که بر سر راهتان ایستاده‌اند غلبه کنید و همچنین ذهن خود را پاک کنید تا بتوانید راحت‌تر و خلاقانه‌تر فکر کنید.

4. به خود استراحت دهید

هنگامی که تحت فشار کار می کنید، ممکن است در مورد هر استراحتی که می گیرید، حتی برای ناهار یا توالت رفتن، احساس گناه کنید. اما استراحت برای شارژ مجدد باتری های ذهنی، عاطفی و فیزیکی شما بسیار مهم است و به شما امکان می دهد خلاق بمانید. برای اینکه به حداکثر کار خود ادامه دهید، باید هر یک ساعت یا بیشتر از روی صندلی بلند شوید و کمی استراحت کنید. عادت کنید که یک استراحت سریع برای خوردن قهوه، ۵ دقیقه پیاده روی برای حرکات کششی یا صرف ناهار داشته باشید.

دور شدن از تابش خیره کننده صفحه برای مغز شما به همان اندازه برای چشمان شما مهم است. گاهی اوقات برای شارژ کامل نیاز به استراحت بیشتری دارید. برای مثال، پیاده روی را در برنامه روزانه خود در نظر بگیرید. یک پیاده روی صبحگاهی، قبل از شروع کار، به شما این امکان را می دهد که با مغزی سرشار از ایده پشت میز خود بنشینید و آماده حرکت باشید. پیاده‌روی بعد از ظهر، می‌تواند به شما کمک کند تا روحیه‌تان را دوباره تقویت کنید و به آتش الهام‌بخشی خود بیفزایید.

پیاده روی یا ورزش های دیگر نیز در دراز مدت به شما کمک می کند. تحقیقات نشان داده اند که ورز خلاقیت را افزایش می دهد ، شما را در روحیه مثبت تری قرار می دهد و برای رویارویی با هر چالشی آماده میکند. همچنین هر چه سالم‌تر باشید، چه از نظر روحی و چه از نظر جسمی، زمانی که با ضرب‌الاجل‌های کوتاه مدت دست و پنجه نرم می‌کنید کمتر خسته خواهید شد، و این باعث می‌شود ساعت‌های طولانی را تحمل کنید.

 

5. به دنبال الهام باشید

افرادی که احساس می کنند “در یک ماموریت” هستند، باید به راحتی الهام بگیرند. از طریق کار ایده هایی تولید می شود و تمرکز مداوم بر روی مشکل، به راه حل منجر می شود. همانطور که ادیسون گفت: “نبوغ یک درصد الهام و 99 درصد کار سخت است.” بدیهی است که الهام گرفتن برای خلاقیت مهم است و زمانی که تحت فشار هستید، الهام گرفتن می تواند دشوار باشد. اگر برای الهام گرفتن تلاش می کنید، یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام دهید این است که بلند شوید و استراحت کنید.

به پیاده روی بروید، یک برنامه تلویزیونی تماشا کنید، به موسیقی گوش دهید – هر چیزی که به مغز شما اجازه می دهد برای مدتی فکر نکنید. این به بخش ناخودآگاه مغز شما اجازه می دهد تا شروع به کار و ارائه ایده های خلاقانه تری کند.

6. کمی بیخیال باشید

6 راه برای خلاق ماندن

با نزدیک شدن به یک ضرب الاجل، معمولاً افراد روی کارهی خرد تمرکز و شروع به وسواس در مورد جزئیات کد، نوشتار یا طراحی خود می کنند. ما سعی می کنیم چیزی عالی بسازیم در حالی که در واقع باید آن را خوب بسازیم. نکته مهم این است که خطا برای خلاقیت ضروری است. همانطور که پیت هاین، دانشمند دانمارکی، نوشت: «راهی به سوی خرد؟ -خب، بیان آن ساده است: اشتباه و خطا و دوباره خطا، اما کمتر و کمتر و کمتر.» عالی بودن دشمن خوب بودن است.

شما قرار است اشتباه کنید. قراره معطل کنید. قرار نیست کار شما بی نقص باشد. برای دفعه بعد که تحت فشار قرار گرفتید از اشتباهات خود درس بگیرید. نکات کوچکی وجود خواهد داشت که مختص شما باشد. آیا به یک مهلت مشخص نیاز دارید؟ آیا هر روز به پیاده روی نیاز دارید؟ آیا به یک میز کار مرتب نیاز دارید؟ آیا بهتر است مشکل را با یک همکار در میان بگذارید یا خود را در کابین استریل خود زندانی کنید؟ تا زمانی که تلاش نکنید، نمیتوانید این نکات را بفهمید  و متوجه باشید که چه چیزی کاربردی است و چه چیزی نیست.

همانطور که شروع به کشف این نکات میکنید، در مقابله با فشار بهتر می شوید و کار شما در چنین شرایطی به طور خودکار بهتر می شود. شما هر بار به خودتان آموزش می دهید که خلاق تر باشید. و چه کسی می‌داند، ممکن است روزی از شما خواسته شود تا از یک جوراب کهنه و یک تکه مقوا وسیله‌ای نجات بخش بسازید و پیاده‌روی بعد از ظهر شما ممکن است به شما کمک کند تا راه حل دقیقی پیدا کنید.

آخرین مقالات

تقویم مناسبت های بهمن ماه 1401
تقویم مناسبت های آبان ماه 1401
تقویم مناسبت های مهر ماه 1401
استفاده کاربردی از ایموجی ها در طراحی گرافیک
5 نکته طلایی برای ایجاد اسلاید های زیبا
فایل در حال دانلود است...
لطفا برای تداوم خدمات فریپیکر از ما حمایت کنید با...